Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Sezon na bieganie trwa cały rok? To zależy tylko od Ciebie.

Prawdopodobnie wielu z nas na początku swojej przygody z bieganiem zastanawiało się jak długo będzie ona trwała. Być może osoby, które patrzyły z boku na nasze truchtanie zastanawiały się, czy wytrwamy. Nie ma w tym nic dziwnego, wypalenie potrafi człowieka dopaść w każdej dziedzinie. Sport, praca zawodowa, relacja partnerska czy przyjacielska – mamy prawo zakończyć jeden rozdział, by rozpocząć nowy. O ile zmiana nie jest zwykłym kaprysem, przyczyny mogą być bardzo rozległe i często zrozumiałe tylko dla nas z prostej przyczyny – tkwią one w naszej głowie, niczyjej więcej.

Uważam, że nie powinniśmy wrzucać do jednego worka wszystkich tych, którzy schowali się na zimę pod ciepłymi kocami i co wieczór, zamiast znaleźć kompana do wspólnego przemierzania zaśnieżonych śnieżek szukają kompana do wypicia grzanego wina. Może te osoby w długie, ciemne wieczory robią coś, na co miesiącami nie miały czasu, a może chowają się na basenie, bo wolą bywać tam zimą a latem więcej czasu kosztem pływania w zamkniętym pomieszczeniu spędzać na rowerze? Lista tych „może” jest prawdopodobnie niekończąca się. Jeśli ktoś ma czas i na regularne bieganie i basen, a do tego może sobie pozwolić na przeczytanie wszystkiego, co wyda mu się interesujące – super! Ktoś inny może mieć więcej samozaparcia niż tego czasu, nierzadko kosztem snu. Twój sąsiad może ma ten czas i chciałby poświęcać go na jak najczęstsze bieganie, ale nie może. Bo są tacy, co z różnych przyczyn nie mogą a my lubimy ich pochopnie oceniać.

Problem tkwi raczej w nas, biegaczach, bo wydaje nam się niejednokrotnie, że jeśli ktoś nie biega, to marnotrawi swój czas i traci okazję na zbudowanie formy na wiosnę. Myślimy, że kiedy ktoś biega „tylko” przez pół roku, nie jest takim twardzielem jak my i należy go powytykać palcami na forach w sieci. Rzadziej stając vis a vis tej osoby, na tyle odwagi raczej już brak.

Jeśli ktoś mi powie, że biega tylko latem, bo lubi ciepło, a zimą woli pić grzane wino, bo to klimatyczne, a przy okazji może nadrobić zaległości w czytaniu interesujących książek, nie namawiam do zmiany. Nie namawiam, bo wiem po sobie, że to nic nie daje. Trzeba samemu dojrzeć do tego, na co chce się poświęcić swój czas. Nawet jeśli nie będzie  on spędzany w magicznie zdrowy sposób. Nawet wtedy, kiedy ta osoba chce biegać zimą i nie potrafi się zmobilizować. Z największą przyjemnością mogę polecić ciekawe ścieżki, podpowiedzieć jak się do tego wyjścia na mróz przygotować, żeby było możliwie znośnie, ale nie mam w zwyczaju nagabywać. Wychodzę z założenia, że pokazywaniem tego, w jaki sposób podchodzę do sportu przez cały rok, spełniam o wiele bardziej pożyteczną rolę aniżeli nawołując usilnie do podjęcia aktywności. Znam kilka osób, które spróbowały biegania, bo chciały wiedzieć, jak ono smakuje, ale finalnie nie stało się ono ich pasją. Nie musiało się przecież stać.

Być może dziś, czytając ten wpis, jesteś w trakcie „biegowego snu zimowego”. Życzę Ci, żebyś w następną zimę odnalazł co najmniej tyle przyjemności w bieganiu, ile ja mam teraz. A jeśli tak będzie, mam nadzieję, że dojdziesz to tego sam, bo oboje wiemy, że robiąc coś na siłę, możemy mocno przedobrzyć.

Dziś pokonałam dziesięciokilometrowy odcinek na trudnej, zaśnieżonej trasie. Nie czuję się lepsza od nikogo. Gorsza też nie, bo ten trening zmierzyłam swoją miarą.

Aga

Posts published: 243
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.