Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Nikt dwa razy się nie zdarza.

Nie ma czegoś takiego jak uniwersalny sposób rozumienia świata. Dla jednego człowieka coś może być czarne, dla innego szare i w głowie nam się nie mieści, że ktoś może widzieć to samo w kolorze białym. Co więcej, te różnice mogą dotyczyć i często dotyczą nas samych w kolejnych etapach życia. Filar naszej osobowości jest moim zdaniem jednak niezmienny i wynika z naszego dzieciństwa. Nasz punkt widzenia świata często sięga dalej niż nasza pamięć. Nie pamiętam, jakie nosiłam wdzianka w wieku dwóch lat ale wiem, że już wtedy kształtował się „mały wielki człowiek”.

Nie mamy takich samych „startów psychicznych”. Miewamy podobne doświadczenia, jednak spotkać kogoś, kto prawdziwie nas rozumie i kogo rozumiemy my jest bardzo, bardzo trudno. A spotkać kogoś takiego i wytrwać z nim wiele lat, nie mówiąc już o wytrwaniu do końca życia, niezależnie od tego czy to partner czy przyjaciel, wydaje się być nierealne.

Cień padający na nasze życie nigdy nie jest taki sam. Za każdym razem posiada inną moc. Podobny efekt może dać niedosłodzona herbata, nienajlepsza wiadomość, traumatyczne przeżycie. Wszystko zależy od dnia w którym to się dzieje, od momentu w życiu, w którym się aktualnie znajdujemy, od człowieka który parzy nam herbatę lub przekazuje złą wiadomość. Wszystko zależy od tego kim jest odbiorca, jakie ma predyspozycje psychiczne, co jest głęboko zakorzenione w jego głowie a z czego nawet nie zdaje sobie sprawy. Uświadomione lęki to niekoniecznie lęki do pokonania. Chociaż znam osoby, które przeczytają to zdanie i powiedzą stanowczo „nieprawda!”. Niewykluczone, że kiedyś im przytaknę, ale… Każdy, kto chce świadomie wyjść z tego cienia, który kiedyś padł przed nim jak olbrzymi głaz co wydaje się być nie do ruszenia, wykonuje kawał pracy nad samym sobą. I w dalszym ciągu miewa momenty zwątpięnia, czy to złe doświadczenie na pewno zostało już w tyle bezpowrotnie.

Droga, jaką trzeba pokonać by lekko żyć często jest jak myśl o pokonaniu maratonu dla zwyczajowego kanapowca. Droga bez horyzontu. Jak Morze Bałtyckie podczas pierwszej wizyty na plaży. Bezkres nie mający końca – takim zapamiętałam nasze morze jako dziecko i do dziś uważam to za adekwatne porównanie do pewnych spraw.

Dla każdego jego własny problem jest tym największym, mawia mój partner. I to jest dla mnie punkt odniesienia do drugiego człowieka, który w danej chwili narzeka na przeszkody na swojej drodze. Uważam, że to dobry punkt odniesienia, bo pozwala odłożyć na bok egoizm w momencie, gdy sami jesteśmy w trudnej sytuacji. Pozwala na empatię wtedy, gdy mamy ochotę trzasnąć drzwiami i odizolować się od wszystkich. Daje do myślenia i uczy pokory.

A czemu przyszło mi to do głowy? Bo nierzadko odnoszę wrażenie, że ocenianie innych jest tak samo pasjonującym zajęciem dla niektórych jak bieganie, mające nieść radość, uspokojenie, wyciszenie. Przypuszczam, że osoby, które publicznie i otwarcie dzielą się swoją pasją, nie chciałyby wiedzieć, ile to ideologii mają dorobionych do swojego życia. Ja nie chcę wiedzieć, ile zdaniem innych mam problemów, godzin snu, godzin pracy, pieniędzy czy też czasu wolnego.

Róża? Jak wygląda róża? / Czy to kwiat? A może kamień? (Wisława Szymborska, „Nic dwa razy”)

Aga

Posts published: 243
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.