Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Spacerem po Wilnie.

Na zwiedzanie Wilna mieliśmy kilka godzin. Przez ten czas chcieliśmy zobaczyć jak najwięcej, jednak musieliśmy mieć na uwadze niedzielny półmaraton w Trokach. Dla mnie to była pierwsza wizyta w stolicy Litwy. Miałam pewne wyobrażenie na jej temat, jednak było ono dość mgliste. Teraz już wiem, że nie ma na co czekać! 🙂 Wilno oferuje ciekawe atrakcje turystyczne i dobre jedzenie. Przede wszystkim jednak jest bliskie Polakom.

Panoramę miasta oglądaliśmy z Góry Giedymina. Można rzec, że od tego miejsca wszystko się w Wilnie zaczęło, jako że książę Giedymin w XIV w. tutaj przeniósł swą siedzibę z Trok i rozpoczął budowę miasta, które nazwał królewskim. Murowany zamek i obecny kształt baszty pochodzi z nieco późniejszego okresu (początek XV wieku). Teraz miejsce to odgrywa rolę historyczną, a dla turystów przede wszystkim stanowi doskonały punkt widokowy. Patrząc z dołu wydaje się, jakby wejście na tę górę miało być długie i żmudne. W praktyce zajmuje ono jednak kilka czy kilkanaście minut. Trafiliśmy na wyśmienitą pogodę do poznawania tego rodzaju atrakcji turystycznych. Przejrzystość panoramy Wilna była chyba na najwyższym poziomie. W dole widać płynącą Wilię, a gdzieś niedaleko chowa się druga z rzek, Wilenka.

IMG_5828

IMG_5811

IMG_5837

IMG_5800

Ponoć jeszcze piękniejsza panorama roztacza się z Góry Trzykrzyskiej, zwanej też Górą Trzech Krzyży. Z tym miejscem związana jest legenda o rzekomym umęczeniu siedmiu franciszkanów w XIV wieku. To właśnie na ich cześć miały powstać trzy krzyże. Obecny pomnik widoczny na poniższym zdjęciu, zrobionym przez nas z poziomu Góry Giedymina, pochodzi z 1989 roku. Oczywiście tam nie dotarłam z powodu dbałości o nogi przed półmaratonem 🙂 Jestem ciekawa tego miejsca i wystarczająco zmotywowana pięknym krajobrazem Wilna, by kiedyś na Górę Trzykrzyską wejść.

IMG_5853

U podnóża Góry Giedymina znajduje się piękna Bazylika archikatedralna p.w. św. Stanisława Biskupa i św. Władysława. To najważniejszy kościół na Litwie. Jej klasycystyczny wygląd jest wynikiem pracy architekta litewskiego w 1801 r., ale początki historii katedry sięgają ponoć XIII w. Jest monumentalna i dostojna. Trudno przejść obok niej obojętnie.

IMG_5758

IMG_5765

IMG_5751

Historię naszego spaceru przedstawiam nie po kolei, niemniej to wszystko co opisałam znajduje się w odległości około dwóch kilometrów od siebie. Nie ma zatem większego znaczenia od której strony zaczyna się zwiedzanie. Spotkanie z wileńskim Starym Miastem zaczęliśmy od Ostrej Bramy. Od tego miejsca w zasadzie rozpoczęliśmy dzień .

Do dziś dokładnie nie wiadomo, dlaczego powstała w XVI wieku wraz z murami wokół miasta Ostra Brama tak właśnie się nazywa. Istnieją domysły, że chodzi o nawiązanie do nazwy miasta Oszmiana, co w tłumaczeniu oznacza Ostrze, zatem – Brama Ostrza. Etymologia jest owszem istotna i może bym się w nią pobawiła nieco dłużej, ale mam poważne obawy, że nie chciałoby się Wam tego czytać 🙂 Obecny wygląd Ostrej Bramy sięga 1830 r. a stosunkowo niedawno, już po 2000 r. nastąpiło odrestaurowanie budynku i kaplicy. Istnieje opinia (zasłyszana przeze mnie i również moja), że to miejsce tak znane w świadomości  Polaków w kontakcie bezpośrednim rozczarowuje brakiem rozmachu. Szybko jednak tę opinię prostuję – nie chodzi przecież o wygląd, ale o wartości i symbole, których jest ona nośnikiem. A co do nich przecież nie ma wątpliwości.

IMG_5602

IMG_5631

IMG_5629

IMG_5609

13181043_10202194302057001_942390055_n

fot. Bóbr Tłuszcz

IMG_5649

To, co Wam przedstawiłam jest wyrazistym, ale niekompletnym wizerunkiem Wilna. Nie da się zgłębić wszystkich ciekawych miejsc w kilka godzin, w które należy wliczyć jeszcze przerwę na obiad. Ponadto, każdy z nas może czuć dane miejsce na swój własny sposób. Część naszej grupy była w Wilnie po raz kolejny i skupiła się na innych elementach niż ja. Nie ma „lepszego” i „gorszego” zwiedzania. Kilka osób patrzących na to samo może akcentować zupełnie inne aspekty i wraca do domu ze wspomnieniami bliskimi swojemu punktowi widzenia. Różne są gusta i różna jest ciekawość świata.

tablicaMickiewicz

fot. Bóbr Tłuszcz

IMG_5893

W pamięci Wilna obecny jest Adam Mickiewicz, Juliusz Słowacki, Czesław Miłosz, Konstanty Ildefons Gałczyński czy też Józef Ignacy Kraszewski. Śladami wielkich Polaków można wybrać się na kolejny długi i odkrywczy spacer, dostrzegając przy okazji mnóstwo detali, które zapewne umknęły mi podczas pierwszej wizyty w Wilnie.

IMG_5586

To krótki, ale moim zdaniem bardzo cenny i wartościowy przetarty szlak.

Aga

Posts published: 243
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.