Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Rich Roll „Ukryta siła” – co mnie urzekło?

Gdybym obecnie nie trenowała, po przeczytaniu książki „Ukryta siła” zapewne bym zaczęła. Historia Richa Rolla jest bardzo motywująca – wręcz chce się przerwać czytanie, założyć buty do biegania i wyruszyć przed siebie na kilka godzin, by móc z samym sobą przedyskutować, co można poprawić we własnym życiu. Dopiero na drugim miejscu jest to bowiem książka o pływaniu, bieganiu i jeździe na rowerze. Przede wszystkim „Ukryta siła” to lektura o odnalezieniu siebie w sobie.

Przyznam, że ta pozycja stała od kilku miesięcy na mojej półce między mnóstwem innej ciekawej literatury, czekającej na właściwy moment. Zaraz po rozpoczęciu czytania pomyślałam, że nie było się do czego spieszyć, a to dlatego, że we wszystkich „ochach” i „achach” na temat tej lektury, jakie czytamy na okładce (swoją opinię wyrazili tam Iwona Guzowska, Łukasz Grass i Wojciech Olejniczak) nie wspomniano ani słowem o tym, że Rich Roll okazał się być sportowcem z zamiłowania już od najmłodszych lat. Pomyślałam, że jest to świetny chwyt marketingowy, pomijający jakże ważny aspekt życia autora. Co innego jest bowiem obudzić się z letargu, mając na swoim koncie duży dorobek sportowy sprzed kilkunastu lat, a co innego jako dziecko brać zwolnienie z wf-u i unikać ruchu jak ognia. Albo po prostu uprawiać sportu tyle, ile potrzeba w szkole na zaliczenie, a po lekcjach rekreacyjnie od czasu do czasu pograć w piłkę i poskakać po drzewach.

Jednak w miarę poznawania dalszych losów Richa Rolla, kiedy to zmagał się z alkoholizmem, upadając niżej i niżej, coraz bardziej podziwiałam jego determinację w powracaniu do formy fizycznej, a co za tym idzie psychicznej. Wraz z każdą kolejną stroną lektury utwierdzałam się w przekonaniu, że w życiu nie należy osiadać na laurach i iść najbardziej wygodną, bo wydeptaną przez siebie od lat ścieżką. Należy walczyć o własne marzenia i pamiętać, że kiedy wydaje nam się, że nie damy rady pójść dalej, to tylko ciało odmawia posłuszeństwa – prawdziwa siła tkwi w umyśle człowieka. Bać się nowego to tak, jakby przegrać siebie.

A żeby siebie wygrać, nie musimy, tak jak Rich Roll, być „człowiekiem skrajności”, albo upijając się do nieprzytomności, nie wyobrażając sobie możliwości poprzestania na jednym drinku, albo do nieprzytomności trenować, nie pozwalając organizmowi na wypoczynek. Może sekret w szukaniu złotego środka tkwi w zasadzie, jaką Richowi przedstawił jego trener, mianowicie że aby być szybszym, trzeba zwolnić.

Życzę jak największej ilości osób, które są wiecznie niezadowolone, które żyją życiem innych, które karmią się słabościami i potknięciami drugiego człowieka, żeby poznały historię Richa Rolla. Bo nie jest to przede wszystkim lektura o wytrzymałości długodystansowca, a o wytrzymałości charakteru i o dostrzeżeniu możliwości zmiany swojego życia na satysfakcjonujące.

Siła jest przecież w każdym z nas, a właściwie przeżyte życie to moim zdaniem takie, które przeżywamy wsłuchując się w siebie.

Podsumować jednym słowem? Polecam!

Aga

Posts published: 243
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.