Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Akcja charytatywna Biała Ukraina 2016

Nie z tęsknoty za ponownym widokiem zaśnieżonej Ukrainy, skądinąd  niezwykłym, ale z poczucia potrzeby. Czy chęć pomocy trzeba w ogóle argumentować? Na szczęście nie. Gdzie się nie obejrzę, widzę ludzi chcących udzielić wsparcia drugiemu człowiekowi w potrzebie. Nie jest to tylko las rąk uniesionych w górę ale działanie przynoszące wymierne korzyści a internet szalenie ułatwia pomaganie. Ale komputer bez człowieka o dobrym sercu sam niczego z siebie nie zrobi. Korzystamy z tego, że możemy dać od siebie coś, co kosztuje może tyle co kilka kaw wypitych w pośpiechu na mieście. W rzeczywistości tej pomocy nie da się przeliczyć na konkretne pieniądze. Krótkie doświadczenie ze Szlachetnej Paczki i nieco dłuższe z wolontariatu ukierunkowanego na dzieci mieszkające na Ukrainie daje mi pewność, że dać komuś dużo to nie znaczy dać drogo i ekskluzywnie. Z tym że chcąc dać coś więcej niż pamięć i obecność, dobra materialne grają niemałą rolę.

Z biskupem Leonem Dubrawskim w Kamieńcu Podolskim. Po lewej nasz nieżyjący przyjaciel, wielokrotny kierowca podczas akcji Biała Ukraina.

Fundacja Przetarty Szlak we współpracy z Fundacją „Instytut Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi” startuje właśnie z organizowaniem kolejnej edycji akcji charytatywnej Biała Ukraina (pierwszy wyjazd odbył się 17 lat temu, czyli już w 1999 roku!), mającej na celu wsparcie polskich rodzin i dzieci mieszkających na Ukrainie. Ja dołączyłam do akcji w 2012 roku.

Najpierw organizujemy zbiórkę darów w Warszawie (osoby spoza Warszawy mogą włączyć się poprzez dokonanie przelewu na konto fundacji), następnie wspólnie ze wszystkimi chętnymi osobami robimy paczki, przygotowując je do przewiezienia na Ukrainę. Kilkoro wolontariuszy każdego roku osobiście zawozi przygotowane dary. To właśnie kontakt bezpośredni z ludźmi mieszkającymi na Ukrainie sprawił, że jesteśmy jeszcze bardziej zmotywowani do powrotu do nich. Mamy pewność, że nasza wspólna pomoc trafi pod właściwe strzechy. Wiele spośród tych osób na Ukrainie zna nas osobiście i oczekuje z radością. Za każdym razem jesteśmy traktowani bardzo życzliwie i gościnnie. Nie ma mowy, żeby gospodarze czy to prywatnego domu czy Domu Dziecka wypuścili nas choćby bez gorącej herbaty. Jesteśmy im potrzebni nie tylko jako ci, co mają dla nich paczkę z darami ale też jako ci, co pamiętają i w swoim zabieganym świecie znajdą trochę czasu, który im podarują.

Dzieci w polsko-ukraińskiej szkole, tej samej w której mieliśmy przyjemność oglądać Jasełka w języku polskim.

Dary można zostawić w specjalnie przygotowanym kartonie przy recepcji Collegium Civitas na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, skąd będziemy ruszać na Ukrainę w drugiej połowie stycznia. Ale z racji tej, że akcja ma zasięg ogólnopolski, wielu osobom chcącym nas wesprzeć pozostawiam (jako koordynator przedsięwzięcia i prezes jednej z dwóch fundacji będących organizatorem) numer konta. Można dokonać wpłaty przeznaczonej na symboliczną czekoladę, można też zaznaczyć że dana kwota ma zostać przeznaczona na konkretny cel, na przykład na paczkę pieluch dla dzieci z Domu Samotnej Matki. Krótko mówiąc: możecie przygotować paczkę osobiście przynosząc ją do punktu zbiórki lub przekazując pieniądze na konto (ze wskazaniem na konkretne produkty lub też nie).

To, gdzie konkretnie pojedziemy zależy od ilości zgromadzonych środków. Chcemy się jednak nastawić na Dom Samotnej Matki i niewielki Dom Dziecka  – oba są prowadzone przez siostry zakonne. Bierzemy pod uwagę również rodziny, do których otrzymamy adresy z Caritasu.

Zbieramy: żywność o przedłużonej przydatności do spożycia, środki czystości, kosmetyki, artykuły pielęgnacyjne dla dzieci (również pampersy), przybory szkolne i na koniec coś słodkiego. Nie dość, że dzieci lubią dostawać słodycze, to jeszcze dodatkową frajdę sprawiają im te przywiezione z Polski.

Kosztem podstawowym jest oczywiście również paliwo. Bez tego nigdzie nie zajedziemy 🙂 Jeśli chodzi o sam środek transportu, zostanie on użyczony nieodpłatnie (jedynie za zwrot kosztów paliwa) przez osobę zaprzyjaźnioną z obiema fundacjami. Wyjazd będzie trwał kilka dni, przy czym z doświadczenia wiemy, że będziemy mogli liczyć na noclegi gościnne. O takie też się postaramy, niemniej jednak gdyby się nie udało, wolontariusze będą przygotowani na niewielkiego rzędu wydatki „ekstra” ze środków własnych.

Trasa akcji charytatywnej wiodła będzie przede wszystkim przez rejon obwodu tarnopolskiego i chmielnickiego. Potencjalnie są to Podwołoczyska, Pisarówka, Jarmolińce, Kamieniec Podolski.

Wolontariusze Białej Ukrainy wraz z podopiecznymi Domu Dziecka w Jarmolińcach.

Wyjazd odbędzie się w drugiej połowie stycznia, przyjmowanie darów zakończymy w jego przededniu. O dokładnym terminie poinformuję Was wkrótce.

O postępach organizacyjnych będę informowała na bieżąco. Mam nadzieję, że wspólnymi siłami uczynimy tę akcję pomocy dzieciom mieszkającym na Ukrainie bardzo efektywną. Ile potrzeba środków, by tak się stało, nie wiem. Wiem natomiast że z tego co uda się zebrać zrobimy jak najlepszy użytek. Wrzucam cegiełkę na konto fundacji i zachęcam do pójścia w moje ślady.

 

Fundacja Przetarty Szlak

03-528 Warszawa ul. Smoleńska 70 lok. 23

Idea Bank S. A.

Numer konta: 34 1950 0001 2006 3462 5920 0002

Przy wpłatach na konto prosimy o wpisanie tytułu przelewu „AKCJA UKRAINA”.

 

 

Na koniec powiem Wam coś o czym jestem głęboko przekonana od lat. Dobro powraca!

 

Kontakt: e-mail: redakcja@przetartyszlak.pl

Posts published: 243

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.