Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php:57) in /wp-content/themes/suzette-elegant/framework/functions/misc.php on line 56

Akcja charytatywna Biała Ukraina 2017

Okres Świąt Bożego Narodzenia rozpoczyna się z dużym wyprzedzeniem nie tylko w centrach handlowych 🙂 Niektóre prezenty wymagają długiego zaangażowania i sporej pracy logistycznej. Na przykład te, które zostaną przewiezione do naszych rodaków mieszkających na Ukrainie. Tak, wybieramy się do nich po raz kolejny! Ale uda się to tylko wtedy, kiedy Wy zechcecie włączyć się do pomocy.

Jak pewnie wielu z Was pamięta, niespełna rok temu Fundacja Przetarty Szlak po raz pierwszy organizowała akcję charytatywną Biała Ukraina. We współpracy z Fundacją „Instytut Badań nad Stosunkami Międzynarodowymi” oraz uczelnią Collegium Civitas organizowaliśmy zbiórkę, o której efekcie pisałam tutaj –> Akcja Biała Ukraina 2016 – podsumowanie. Zadeklarowałam wówczas, że w przyszłości będziemy chcieli ten sukces powtórzyć. I ten, miejmy nadzieję kolejny sukces, rodzi się właśnie teraz!

Akcja z długą, bo już osiemnastoletnią tradycją, ma zawsze ten sam cel: podarowanie świątecznych prezentów polskim rodzinom i dzieciom, ale też uśmiechu, czasu, obecności. Wspólnymi siłami dajemy im bardzo wiele. Kładziemy szczególny nacisk na to, aby dotrzeć do wszystkich obdarowanych osobiście. To cieszy dużo bardziej, aniżeli wysłanie ładnie opakowanej paczki. Dzięki temu również każdy, kto włącza się do zbiórki otrzymuje konkretną informację zwrotną na temat niesionej pomocy.

Zbiórkę darów organizujemy jak co roku dzięki uprzejmości Collegium Civitas, na XII piętrze Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Tam, przy recepcji, znajdziecie karton oznaczony plakatem akcji (rzeczy z kartonu będą przenoszone do magazynu – można od razu poprosić o to osobę dyżurującą na recepcji). Nie oznacza to jednak, że osoby spoza Warszawy nie mogą włączyć się do pomocy! Akcja ma zasięg ogólnopolski. Każdy, kto nie może osobiście przyjść do naszego magazynu, ma możliwość wsparcia za pośrednictwem wpłat na konto fundacji. Jako jej prezes, ale przede wszystkim koordynator akcji, jestem odpowiedzialna za to, aby za wszystkie zebrane pieniądze dokonać zakupów i dostarczyć je na miejsce zbiórki najpóźniej w dniu wspólnego pakowania. Jeżeli osobom dokonującym wpłat zależy na tym, aby zostały one przeznaczone na konkretny cel (np. środki czystości, zabawki), proszę o dodanie tej informacji do tytułu wpłaty, bądź też kontaktując się ze mną bezpośrednio.

Na pewno będziemy chcieli odwiedzić, w miarę możliwości i środków Dom Dziecka i Dom Samotnej Matki w których mieszkają nasi rodacy oraz najbiedniejsze polskie rodziny. Szczegóły będą ustalane w miarę rozwoju akcji. Jestem w kontakcie z Polakami na Ukrainie, którzy udzielają mi informacji na temat obecnej sytuacji potencjalnych odbiorców naszych darów. Im bardziej owocna będzie zbiórka, tym więcej osób obdarujemy. Trasa wyjazdu to już przetarty przez nas szlak, ale tak jak wspomniałam, ostateczny jej kształt będzie znany po kilku tygodniach – kiedy będziemy wiedzieli, do kogo możemy zawitać z pełnymi rękami. Tak jak w ubiegłym roku, nastawiamy się na obwód chmielnicki i tarnopolski.

Zbieramy: żywność o przedłużonej przydatności do spożycia, środki czystości, kosmetyki, artykuły pielęgnacyjne dla dzieci (również pampersy), przybory szkolne i słodycze. Zbiórka będzie trwać do 15 grudnia.

Koszty transportu oraz utrzymania wolontariuszy na wyjeździe finansujemy osobno. Jeżeli uda nam się znaleźć darczyńcę paliwa, będziemy szczęśliwi. Wyżywienie i noclegi opłacane są ze środków własnych. Często na Ukrainie możemy liczyć na darmowe noclegi, czy to u polskich rodzin rodzin czy w zaprzyjaźnionych ośrodkach. Nikt nas tam jeszcze bez dachu nad głową nie zostawił.

Plan tej akcji zawsze jest ambitny. Pierwsze poważne zadanie to czas trwania zbiórki i to od jej powodzenia zależy dalszy ciąg wydarzeń. Drugie to przejście przez granicę, na której bywają problemy z przewiezieniem darów. Trzecie wydaje się być truskawką na torcie – jest nim podróż do naszych rodaków. Ale i tam bywają trudności. Mimo wcześniejszego rozplanowania to wciąż wyzwanie logistyczne (dawniej zdarzyło nam się z powodu zamieci korzystać na miejscu z pomocy konia zaprzężonego w sanie) a i naprawa samochodu na nieoświetlonej drodze przy mroźnej temperaturze nie jest nam obca. My ze swojej strony zrobimy wszystko, aby pomoc dotarła pod właściwe strzechy. Jednak to Wy odgrywacie tutaj kluczową rolę. Bez Was nie ruszymy z miejsca! 🙂

Gorąco zachęcam do wsparcia akcji! O całym jej przebiegu będziecie informowani na moim profilu Przetarty Szlak, natomiast po powrocie pojawi się oczywiście podsumowanie.

 

Dane do przelewu:

Fundacja Przetarty Szlak

03-528 Warszawa ul. Smoleńska 70 lok. 23

Idea Bank S. A.

Numer konta: 34 1950 0001 2006 3462 5920 0002

Przy wpłatach na konto prosimy o wpisanie tytułu przelewu „AKCJA UKRAINA”.

 

Kontakt: redakcja@przetartyszlak.pl

Posts published: 244
Copyrights © Przetarty Szlak. All Rights Reserved.